Генерал Христо Луков
Днес почитаме паметта на генерал Христо Луков.
Христо Луков е роден 1888 г. в град Варна, през 1907 г. завършва Военното на Н. В. училище. Като строеви артилерийски командир, според легендата, в края на Първата световна война той се прославя с подвиг в Кюстендил – спасява града от сръбска окупация само с помощта на няколко овчари, след като неговата рота дезертира заработва бунтовете средите войски, които комунисти и земеделци провокират. За това и до този момент обаче не съществуват категорични доказателства.
След войната на офицерската му кариера продължава като командир на Четвърти артилерийски полк и началник на Артилерийската стрелкова школа. Като воен министър в управлението на Георги Кьосеиванов, генерал Христо Луков успя да реформира и създаде нова и модерна армия, която да защитава българските интереси.
Генерал Христо Луков е носител на множество ордени за храброст, които не са следствие на политическата конюнктура, а на неговите подвизи и служба на Отечеството. Сред тях са Генералският кръст от 1-ва степен на орден “За военна заслуга”, той е двукратен кавалер на ордена “За храброст” (I и II клас на четвърта степен на най-престижното отличие), Немски железен кръст ( II степен), кавалер на “Св. Александър” ( IV и III степен).
Като военен стратег, той е автор на множество научни трудове в областта на артилерията, някой от които и до ден днешен се изучават като основни.
Генерал Христо Луков е виден антикомунист и патриот, затова е определен от Москва за заплаха и е в списъка на БКП на основните “врагове на народа”.
Комунистическите терористи Иван Буруджиев и Виолета Якова, работещи в шивашки цех и част от партизанското движение, проследяват генерал Луков от кино “Роял” до дома му – скромна къща на ул. Артилерийска 1 (днес ул. Тракия) – и го убиват, докато той влиза да прегърне малката си дъщеря, която е отворила вратата, за да го посрещне.
През 1970-те години излиза филмът “Черните ангели”, циничен пропаганден прочит на историята, който представя двама терористи като герои, спасили България от “фашистката гад”. Смъртта му е политически акт, който е част от подготовката за “комунистическата революция”, чиито идеи не срещат подкрепа в обществото.
В своите „Свидетелствам под клетва” Дянко Марков, потомствен политик, репресиран и депутат от СДС в 37-ото и 38-ото НС, разсъждава над няколко факта, които не се включват при обществената оценка на генерал Христо Луков.
Дянко Марков казва, че превратът на 9 септември е можел да бъде избегнат. И че един от хората, които са могли да предотвратят падането на България под съветска окупация е именно генерал Христо Луков.
Вещ военен, генерал Луков е виждал как Германия губи войната в периода 42-43 и поради това, по думи на неговия съвременник Кирил Ганев, е обмисляно излизане на България от войната със съгласието на Германия.
В този период генерал Луков води множество разговори с чужденци и с “англо-американски представители”, както е видно от полицейския доклад и архивно дело 1358. Той се среща и с доказани антикомунисти и неподдръжници на участието на България в страната на Германия, като Никола Мушанов и Екзарх Стефан. Тези срещи са интересни именно поради това, че и двамата са сред националните обществени лица, които се застъпват и спасяват българските евреи от депортиране.
Възраждането на етикета “фашист” и “антисемит” за повече от 45 години, последван от неадеквативния анализ на историята след 1989 г., позволява на крайно десни екстремисти да използва генерал Христо Луков като своята марка, която пропагандира и представя пред света именно този негов образ
Панагюрското златно съкровище
Най-старото злато в света
Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета
6 септември: Денят на Съединението на България
Моралният кодекс на Българската армия
Ден на Освобождението на България от османско иго
Тервел спасителя на Европа
Никола Вапцаров
Стефан Стамболов
ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ
Цар Калоян – “Ромеоубиеца”
Войвода Стефан Караджа
Второто освобождение (филм)
АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ
Александър Батенберг
Георги С. Раковски
Филип Тотю
Тест “Сръбско-българска война”
Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!