Генерал-майор Константин Каварналиев
Той е от онези сърцати български военачалници, които са готови да се простят с живота си, но не и да изменят на дълга към Родината, генерал-майор Константин Каварналиев.
Роден е на 15 февруари 1866 г. в Шумен. Завършва Военното училище в София (1885) и Академията на Генералния щаб в Торино, Италия (1897).
През Сръбско–българската война (1885) командва рота от 5-и пехотен дунавски полк в боевете при Сливница, Драгоман и Пирот.
До 1892 г. служи в 5-и пехотен дунавски полк, 4-ти артилерийски полк и в 1-ва пехотна софийска дивизия. След придобиване на висше военно образование в италианската Академия на ГЩ той заема длъжностите командир на батарея във 2-ри артилерийски полк, старши адютант в щаба на 6-а пехотна бдинска дивизия, командир на дружина в 35-и пехотен врачански полк, началник-щаб на 2-ра бригада от 6-а пехотна бдинска дивизия, командир на 15-и пехотен ломски полк. От януари 1908 г. е началник-щаб на 5-а пехотна дунавска дивизия, с която воюва в Първата балканска война (1912 – 1913) при Ериклер, Караагач, Лозенград, Бунархисар и Чаталджа. Признание за неговите умения на отлично подготвен щабен офицер е награждаването му с военния орден „За храброст“ IV степен.
През януари 1913 г. поема командването на 3-та бригада от 3-та пехотна балканска дивизия. Планира и ръководи действията й в драматичните дни на Втората балканска война (1913) при отбраната на Дойран.
На 23 юни 1913 г. върху българската позиция южно от града се стоварва огневата мощ на гръцките артилерийски полкове. Полковник Каварналиев разполага с непълен личен състав, резерви няма, а очакваните подкрепления все още пътуват от Източна Тракия и Беломорието. В продължаващите през целия ден атаки дружините остават без офицери. Когато разбира, че трудно ще удържи натиска на десетократно по-многобройния противник, той изпраща в тила адютанта на бригадата с думите: „Поручик, тръгни по пътя за София и ако срещнеш дори един български войник, прати ми го, за да го хвърля в боя!“. Подкрепления така и не пристигат и той „хвърля в боя“ единствения резерв – себе си. Напуска командния пункт и повежда войниците в решителна контраатака, но взрив на артилерийски снаряд отнема живота му. За своята „безпределна самопожертвователност, достойна за удивление“ посмъртно е повишен в чин генерал-майор и награден с военен орден „За храброст“ III степен 2 клас.
В разгара на Първата световна война (1916) офицерите и войниците от 9-а пехотна плевенска дивизия издигат паметник със 7-метров обелиск на мястото, където е погребан – на 3-4 км от Дойран до пътя за Валандово. През 1966 г. паметникът и гробът на геройски загиналия полковник Каварналиев са разрушени и заличени от тогавашните югославски власти
Панагюрското златно съкровище
Най-старото злато в света
Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета
6 септември: Денят на Съединението на България
Моралният кодекс на Българската армия
Ден на Освобождението на България от османско иго
Тервел спасителя на Европа
Никола Вапцаров
Стефан Стамболов
ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ
Цар Калоян – “Ромеоубиеца”
Войвода Стефан Караджа
Второто освобождение (филм)
АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ
Александър Батенберг
Георги С. Раковски
Филип Тотю
Тест “Сръбско-българска война”
Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!