Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!
Знаете ли, че има само 3 конструкции в света, в които е използван полублагородният и много скъп камък кварцит?
Едната е паметникът на Майка България в село Гургулят.
Втората е мавзолеят на Ленин в Москва, а третата е Триумфалната арка в Париж.
Висококачественият камък – кварцит, за Пантеона Майка България не е подарен от Русия. Той се получава само на 3 места в света.
Паметникът…
Паметникът е изграден от червен бетон и е във формат на пресечена пирамида с площ около 700 кв. метра и височина около 20 метра. В центъра му е издигната статуетка от въпросния кварцит на жена, символизираща Майка България, скърбяща за загубените чеда. Пантеонът е паметник в почитта на нацията и реши държавата да загиналите в Гургулят български войници, подофицери и офицери, както и местни жители, сред които и жени, влезли в битката, и за победата в Сръбско-българската война през 1885 г . в битката при с. Гургулят.
Издига се…
Издига се в местността Църквище на най-високото място над с. Гургулят. Избраното място е най-ветровито, за да навява спомен за безстрашните българи. Сърбия напада България на 2 ноември 1885 г. и се надява на лесна победа, защото почти цялата българска войска е дислоцирана на турската граница. Сметките й обаче се оказват криви. Малобройните защитници 3 дни с безпримерен героизъм удържат сръбското настъпление в района на Сливница.
С невиждан в историята пеши марш българската войска за тридневен денонощен поход изминава 570 км и влиза в бой със сърбите. Боевете се водят край Сливница и се очертава превес на българите. Тогава сръбското командване се преценява, че южният фланг на нашите войски е слабо защитен и там може да се извърши пробив. Това са българските позиции при с. Гургулят, което се намира в подножието на планина Вискяр. Там се е окопал отрядът на кап. Попов в състав около 2500 души. Той разполага само с 4 оръдия. Срещу него сърбите изпращат най-дееспособната си дивизия – Моравската, която е в състав от 7,2 хил. души и 37 оръдия.
На разсъмване на 7 ноември сърбите започват артилерийски обстрел на българските позиции. Срещу тях са изстреляни над 3000 снаряда. Съвети много добре изградените окопи и други защитни укрепления българите дават само 20 убити и ранени.
Противникът обаче смята, че едва ли някой е останал жив след такъв обстрел. Командирът на Моравската дивизия полк. Слабашич се качва на коня си и със сабя в ръката повежда нападението. Въпреки изключително тежката обстановка кап. Попов запазва хладнокръвие. Той се движи зад окопите, вдъхвайки смелост във войниците и давайки конкретни указания на всеки участък. Заповядва да не се стреля, докато сърбите се доближат на 60-70 м от българските позиции и едва тогава да открият огън. На фланговете се изнасят по две от оръдията, които трябва да стрелят с картеч, но дори когато врагът се приближи до 80-90 м.
Същинската битка се разгаря към 14 ч., когато частите на Моравската дивизия почти стигнаха до българските окопи. Тогава войниците откриват унищожителен пушечен огън, а оръдията засипват нашите сърби с картеч. Полк. Слабашич е ранен и го изнасят от полесражението. Сръбската атака е преустановена.
Към 16,30 ч. започва нов артилерийски обстрел на българските позиции. Веднага след него следва нова масирана атака. Българите се оказват в критично положение, защото са привършили патроните си. Няма и снаряди за оръдията. В този момент пристигат към 600 селяни, включително и жените от околните села под водачеството на запасния фелдфебел Васил Кертев, който е бил опълченец по време на Руско-турската война през 1877-78 г. Селяните нямат оръжие, но грабват пушките на убитите сръбски и български войници. Не знаят да стрелят, затова използват щиковете и примерите.
Окуражени от пристигналата помощ, войниците излизат от окопите и предприемат мощна контраатака. Въпреки това, че сърбите имат числено превъзходство, те са стресирани от устремния български набег и преминават в отстъпление. Командирът на българската батарея подпоручик Чернев насочва пленените сръбски оръдия и започва да стреля с тях по противника.
Елитната сръбска Моравска дивизия включва в началото всеобщо отстъпление, преминало вече почти в паническо бягство. А само преди пет дни е нахлула в българска земя с намерение да превзема София.
Панагюрското златно съкровище
Най-старото злато в света
Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета
6 септември: Денят на Съединението на България
Моралният кодекс на Българската армия
Ден на Освобождението на България от османско иго
Тервел спасителя на Европа
Никола Вапцаров
Стефан Стамболов
ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ
Цар Калоян – “Ромеоубиеца”
Войвода Стефан Караджа
Второто освобождение (филм)
АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ
Александър Батенберг
Георги С. Раковски
Филип Тотю
Тест “Сръбско-българска война”
Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!