Смяната на часа в Европа е въведена официално през 1976 г.
В България тази практика е въведена през 1979 г.
Лятно и зимно часово време
Кога се сменя времето към лятно часово време? Промяната се случва в неделя, 27 март от 3:00 часа през нощта, когато часът се смени с един напред – от 3:00 часа до 4:00 часа.
Кога се сменя часът към зимно часово време? Сменяме времето и в неделя, 30 октомври от 4:00 часа през нощта, когато сменим час с един назад – от 4:00 часа става 3:00 часа.
Вижте 27 март и 30 октомври на календара тук .
Ще спрете ли смената на времето и часа?
През септември 2018 г. Европейската комисия с предложение за мястото на стрелките, за да се случи изборът на най-накрая, ако изберете, искате да останете в астрономичното време (зимно) или в лятното часово време. Прекратяването на смяната на часа обаче засега се отлага, тъй като като другите още не са решили кое време да изберат – зимното или лятното.
България още не е решила да оставим на лятно часово време или на астрономическо часово време.
Според проведените анкети всички българи искат да останат на лятно часово време. Ако това се случи за последен път ще въртим стрелките през март 2022 година. В случай, че ще решим да останем на астрономичното часово време, за последен път ще се смени часът през октомври.
Защо сменяме часа два пъти годишно?
Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, това е зимното . Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактора на вестник “ Парижки журнал ” през 1784 г., като предлага на парижани да става и да си лягат по-рано.
На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е друга държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ след примера от 1918 г.
Преместването на стрелките е задължителен ритуал сред семействата в продължение на десетилетието, но с навлизането на електронните и цифровите часовници, тази необходимост отпада. Модерните часовници, включително и тези в смартфоните и компютрите ни, сами сменят времето в точния час .