Великата зелена китайска стена
Как Китай работи за справяне с обезлесяването?
Нацията реализира Великата зелена китайска стена през 1978 г., за разширяване на пустинята Гоби и осигуряване на дървен материал за местното население.
1/4 от цялата суша е пустиня в Китай, до скоро бързо се уголемяваше.
Някои причини от опускането включват „ еолийско опустиняване “ или ЕОЛИЙСКИ ЗЕМНИ ФОРМИ – СТУДОПЕДИЯ, причинено от ветрова ерозия след унищожаване на растителността, „загуба на вода и почва“, причинена от водна ерозия, разпространена главно в платото на Льос, „засоляване“ от лошото управление на водата и „опускане на скалите“, което се среща главно в карстовия регион на Югозападен Китай.
Изследванията оценяват, че в момента 27,4% от земята в Китай е претърпяла опустиняване, което засяга около 400 милиона души.
Фън Уанг , доцент в Института за изследване на Опустиняването в Китайската академия по горско стопанство, заявява: „Основният проблем [който е създаден Китай] е голямо население, живеещо в сухите земи, което надвишава екологичния капацитет за носене и възстановяване в тази област. Този проблем обаче не е уникален само за Китай. Според доклад от 2013 г. на Конвенцията на ООН за борбата с опустиняването (UNCCD), опустиняването, деградацията на земите и сушите са ускорили в световен експерт, особено през двадесет и двадесет и първи век, особено в района, са предразположени към сухи, полусухи и сухи климат . Той добави, че през последните 40 години Земята е загубила една трета от обработката на земята, най-вече поради ерозия и деградация.
Великата зелена китайска стена
Проектът Great Green Wall се очаква да продължи до 2050 г. и има за цел да засади около 88 милиона акра гори в стената, простираща се на около 3 000 мили и широка до 900 мили на някои места. Правителството субсидира и добави множество големи проекти за залесяване през последните години, което доведе до най-големия проект за засаждане на дървесина в човешката история.
Резултатите са задоволителни, тъй като като хиляди акра движещи се дюни са били стабилизирани и гъстотата на пясъчните бури в цялата страна намаля с една пета между 2009 и 2014 г.
Има учени които обаче са по-скептични.
Дженифър Л. Търнър, директор на Китайския форум за околната среда в базата на DC център Удроу Уилсън, казва , „с Великата зелена стена хората засаждат много хора на големи церемонии, за да спрат опускането, но по-късно никой не се грижи наистина от тях и те умират.”
По-точно казано, много от дърветата, които са засадени в райони, където не виреят естествено, просто загиват след няколко години . Тези, оцелеят, могат да поглъщат много от подпочвените води, от които се нуждаят от местни треви и храсти, които причиняват повече деградация на почвата.
Ако загубата на капацитет да продължи да надвишава земята, това ще доведе до евентуална смърт на хората. Това е трудно да се определи дали Китайската зелена стена помага или вреди на местните екосистеми; опит от 2014 г. на китайските програми за засаждане на хората в Китай от група американски и учените стигат до заключението, че „степента, до които програмите са променили местните екологични и социално-икономически условия, всички е разбрана, тъй като местната статистика често не е слабо достъпна или ненадеждна “.
Прогнозира, че опускането ще продължи да се увеличи промяната на климата на Земята, предлага прекратяване на човешките действия и давайки на екосистемата достатъчно време, за да се възстанови в бъдещето.