Великден
Великден ( Възкресение Христово ) е денят, в който християните честват Възкресението на Сина Божи Иисус Христос .
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Иисус Христос. То е на третия ден, след като Христос е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици , посетили гроба . След това Иисус Христос се явява на Мария Магдалена , а след и на апостолите .
Католическата и Протестантската църква също отбелязва Възкресение Христово.
Не е известно кога за първия път са започнали да се боядисват яйцата. Има исторически и археологически данни, че яйцата са се багрили и дарявали още в Древен Египет , Персия , Рим , Китай и Гърция . Ритуалите, свързани с тях, символизирали раждането на живота.
Евреите са имали обичай, когато отиват на гостите при някого, да даряват след това на дома. Ако гостът е бил много беден, то той подарявал яйце. Според християнските предания, когато Мария Магдалена отишла в Рим да се срещне с римския император, следвайки този обичай, тя му подарила яйце, което било обагрено в червено, символ на кръвта на Христос . Оттогава навлязъл обичат християните да подаряват боядисани в червено яйца на Великден. Постепенно започна да се използва и други цветове.
Как се празнува Великден в България?
На прага на пролетта се готвим да посрещем един от най-святите и големи празници в християнската религия – Великден. Той е част не само от българските празници през пролетта , а и от празниците отбелязват по цял свят. Днес обаче ще ви разкажем накратко как да отпразнувате Великден с българските обичаи и традиции, така както са ни предали нашите баби и прабаби и както е редно и ние да го съхраним за нашите деца.
На Възкресение Христово, християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръст. За разлика от други празници, Великден се чества на различни данни на всяка година, като празникът продължава три дни, а честването му започва в седмицата преди празника, т. нар. Страстна седмица.
Страстна седмица
Страстната седмица (наречена още Седмицата на страданията ) е последната седмица от живота на Исус Христос преди да бъде разпънат на кръст. Започва с тържественото Му влизане в Йерусалим и завършва с Неговото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник , Велики вторник и така нататък.
Тя е последната седмица на Великия пост и на всеки един ден от нея се извършват служебни църковни служби. Тази седмица завършва с Великден . Великденската служба започва в събота вечер и след приемане на благодатния огън от свещеника се излиза от храма, бият камбаните и точно в полунощ се възгласява Великденския поздрав „Христос воскресе“ и се отговаря „Воистину воскресе“. Чете се Евангелието , светикът отваря вратите на храма, символизирайки Христос, който отворил райските двери и с пеене на Канона на празника – Възкресения ден, се влиза в храма за света литургия .
Именници са…
Именници са Величка, Виличка, Величко, Виличко, Велизар, Велика, Велизара, Пасха, Паскуалина, Паскалина, Паскуалино, Паскал.
Боядисване на яйцата за Великден
В България по традиция яйцата се боедисват на Велики четвъртък или Велика събота , като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Сега това е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До използването на изкуствените оцветители използвали отвари от билки , ядки и др. С отвара от брош се получава червена багра, от смрадлика – оранжева, зелено – от коприва , жълто – от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук .
Винаги, когато се боядисали яйцата, се приготвяла и отделна кошничка и за кумовете . Яйце се дарява и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползват отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моли. Според поверието това, чието яйце остава здраво след чукането, ще е най-здрав през годините. Първото боядисано червено яйце се слага пред домашната икона, за да пази дома.
- Боядисване с памук: За целта вземете топче памук и го оформете като като парче е необходимо да обгърне едно яйце. С лъжица или капкомер, за да изберете цветовете, за да обгърнете парчето и това да стане шарено. Увийте яйцето в оцветения памук и оставете за няколко минути. След това отвийте яйцето и вижте уникалния резултат, който сте постигнали. Едно такова парче памук може да бъде използвано за боядисването на няколко яйца, като за всяко добавяте по няколко капки нова боя.
- Боядисване с восък: С помощта на малката свещ или парченце восък нарисувайте символи върху яйцето преди да отидете потопите в боята. Възъкът не позволява на боята да оцвети черупката на яйцето, като така изрисуваните символи ще останат неоцветени.
- Боядисване с чорап: Необходим ви е прозрачен, тънък чорап и листо от любимото ви растение (най-често здравец), което да не бъде по-голямо от едно яйце. Сложете листото върху яйцето и по този начин внимателно го поставете в чорапа. След това потопете в избраната боя, и оставете за кратко. След като няколко минути интересно извадете яйцето от чорапа.
Празнична трапеза и меню за Великден
Говорейки за това как да отпразнувате Великден с нашите обичаи и традиции, непременно трябва да се обърне внимание и на празничната трапеза. Тя трябва да бъде богата и пищно украсена. Освен великденските яйца на присъствието и козунакът, агнешкото месо, свежата зелена салата и разбира се великденските сладки.
И докато червените яйца по-горе символизира кръвта на Исус, то козунакът въплъщава неговото тяло. Всъщност той е един по-нов заместител на великденските обредни хлябове , които са приготвили нашите майки и баби. В миналото те се приготвят в съботата на Великата седмица от стопанката на къщата или най-възрастната жена в дома. Днес тази традиция е изместена от познатия ни козунак, който също може да бъде приготвен вкъщи от всяка домашна по различни рецепти.
Свежата зелена салата е най-честите и традиционен избор при салатите за празничната трапеза, именно защото се съчетава най-добре с варените яйца, като роля и значението както знаем е първостепенна. От друга страна, съставките на тази любима салата са свежи в периода на празника, а на трапезата има цвят, свеж и настроение.
Следващият важен елемент на великденската трапеза е агнешкото. На празничната трапеза това е присъствието, като това се свързва с факта, че в деня на Възкресението е било на Исус в жертвата. Най-често се приготвя с ориз и картофи, като термичната обработка на месото често отнема няколко часа. С него може да се приготви също вкусна дроб сърма, отново любима и предпочитана за празника.
Разпети петък и празнично Богослужение на Великден
Денят преди Великден, преди да отбележим Възкресението Христово, честваме Разпети петък. Това е най-тежкият ден от Страстната седмица. Вярва се, че на този ден е разпнат Божият син. На този ден се нанася плащеница, малки и големи минават под масата, на което е прибавено за опрощение и здраве. На всеки минал под “масата” свещеникът дава цвете, в израз на благословия и духовна утеха.
В полунощ срещу Великден в църквите се отслужва тържествено богослужение. Точно в полунощ свещеникът оповестява Възкресението Христово и поздравява хората с “Христос Воскресе!”, а те отговарят “Воистина Воскресе!”. В тази нощ църковния огън е свещен. Той бива изнасян от Божият служител, а вярващите запалват своите свещи от него.
Горящите свещи се поддържат през цялото време на тържественото богословие, част от което е да се обиколи църквата три пъти, държейки свещта в ръка. Същата се пази и прибира езика у дома. С нея стопанката на къщата обикаля всички стаи, отправяйки молитва към Господ да закриля дома. Според поверието, чак след това свещта се прикрепя към прага на вратата и се оставя да доизгори там.
Великден е най-святият празник в християнския свят.