1 май (Ден на труда)
1 май (Ден на труда) се отбелязва ежегодно на 1 май. На 1 май традиционно голяма част от света отбелязва Деня на труда и международната работна солидарност. На 1 maj много страни честват обществените и икономическите постижения на работното движение.
История на 1 май (Ден на труда)
Историята на празника се свързва с работното движение през 19 век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права.
Началото се поставя на 1 май 1886 г. в САЩ , когато профсъюзите провеждат национална стачка , която включва участие над 300 000 работници от цялата страна с търсенето за въвеждане на официалния 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне 4 души . На 4 май по време на протест срещу полицейското насилие е хвърлила бомба, при която загива полицай и 6 други са ранени. На бързо са осъдени и екзекутирани 7 анархисти , впоследствие оправдани като невинни.
През 1889 г.учредителният конгрес на Втория международен , проведен в Париж , призоваване за международни демонстрации в знак за солидарност на протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни, за да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за световен мир“. Това като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички организации от всички страни, за да работи на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни дейности за работниците“.
Честване в България
Денят на труда е сред официалните празници в Република България .
Първият опит за честване на Първи май в България е от Типографското дружество през 1890 г. Обявен е за официален празник през 1939 г.
От 1945 г. комунистическата власт в Народна република България започва да чества празника ежегодно, тъй като като в социалистическите страни на честването му се дава голямо значение в съгласието с идеологията, че те се управлява от работническата класа. Държавата отбелязва първите май с финансови манистации от цялата страна, в които се ползват участието на държавните служители. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място. Манифестиращите преминават, марширувайки през площада, като скандират лозунги, които прославят труда и работническата класа. През това време от трибуна, разположена на площада, поздравявани от партийни ( БКП и БЗНС от управляващия ОФ ), държавни и местни ръководители.
( Манифестиращите преминават, марширувайки през площада, като скандират лозунги )
След края на социализма в България през 1989 г. Първият май продължава да е официален и неработен ден, но тази власт не се организира с организиране на масови прояви. Честването се отбелязва от социалисти и комунисти , като най-значителни са концертите на открито в Българската социалистическа партия .
По света…
В помощ по света 1 май (Ден на труда) се появяват някои случаи, а други се чества неофициално.
В САЩ и Канада отбелязват първия ден на труда (Ден на труда) в понеделник от септември . Празнуването започва през 1882 г. и възниква в резултат на желанието на профсъюза да осигури свободен ден за „трудещия се човек“. Днес Денят на труда продължава да се празнува особено с началния ден и за мнозината, което е символично края на лятото. Празникът става официален през 1894 година.
Във Великобритания отбелязват Деня на труда през първия понеделник на май. Предложения през 2011 г. са правени празници, за да се преместят през септември, в синхрон със САЩ и Канада, но това не е направено.
В бившия социалистически блок Първи май е важен празник. В СССР и КНР той се появява някога дори с военни паради.
Празникът е честван и в Нацистка Германия под името „Имперски трудов ден“ (Reichsarbeitstag).
1 май (Ден на труда) се чества и е официален празник в редица държави като: Германия , Австрия , Мексико , Тайланд , Русия и много други.
Еделвайс: Благородното Планинско Цвете
Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония
Витоша – планината, която стои на стража над София
Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа
Родопите – Магията на Южна България
Стара планина
Рила Планина: Величието на Балканите
Пирин планина
Бъдещето на изкуствения интелект
Параолимпийските игри: Върхът на спортните постижения за хора с увреждания
Сурва: Символ на Българската Култура
Градската среда през годините в снимки
Топ 10 Ползи от сайтовете за обяви
1 април “Ден на шегата”
Какво е TikTok
Топ 10 земетресения в Турция и света
Топ 10 интересни факта за Коледа
Какво е мандарина
ВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА
Топ 10 ползи от питейната вода