Тервел спасителя на Европа

Тервел спасителя на европа

Тервел спасителя на Европа

 
На 15 август 718 година, благодарение на българския владетел Тервел , арабите свалят своята обсада над Константинопол и с това се слага край на ислямската плаха над Европа по това време.
 
Завладели Вестготското кралство в Испания и стъпили вече в Европа, ислямските войни застрашават Християнска Европа и най-вече столицата на Източната Римска Империя – Константинопол. Завладеят ли я, те хващат в клещи Европа…
 
Огромна арабска армия (различни източници споменават от 80 000 до 200 000 и от 1500 до 5000 кораба, като цифрите най-вероятно са завишени, по-късно се споменават за общо около 100 000 души загуби за времето на целия поход), водена водена по суша от халиф Сюлейман ибн Абдул-Малик, а по море от командващата флота негов зет Маслама ибн Абдел Малик, на което впоследствие е поверено цялото командване потегля към Константинопол и го обсажда от всички страни. Виждайки, че няма спасение в положението в което е изпаднала столицата Лъв III изпраща пратеници при българския владетел Тервел с молба за помощ. През пролетта на 718 година Тервел повежда българските отряди и достига в близост до Цариград.Тервел преценява, че арабското нашествие няма да спре с падането на Константинопол и поради това приема молбата за помощ.
 
В началото на военните действия българите разгромяват четири хиляден арабски отряд , командван лично от Маслама, който след поражението успява да избяга. По заповед на Маслама се свързват противоположните морски брегове с два големи вала, с което с 20 000 армия се осигурява тилът на арабите. Двайсет хилядната армия е отново разгромена от българските войски.
 

Извори

 
Чрез, Михаил Сирийски(византийски летописец), до нас достигат следните слова:
 
„…Арабите бяха нападани по суша и от жителите на града, и от българите, а в морето – от ромейските кораби, а от другата страна на морето на Малоазийския бряг – от ромейската предна линия. Българите нападали арабите и ги посичали; тези последните се боели повече от българите, отколкото от ромеите. Отвън арабите бяха притеснени от по-голямата беда, отколкото ромеите отвътре. Дошла зимата, а арабите се боели да се оттеглят; първо – от техника цар, второ – от морето и трето – от българите. Вихърът на смъртта ги грабнал. Маслама ги излъгал, казвайки, че скоро ще пристигне подкрепления от техния цар. Ромеите бяха обсадени, но арабите не бяха по-добри от тях. Гладът ги натискал толкова много, че те изяждали труповете на мъртъвците и собствените си нечистотии. Те бяха принудени да се унищожават един друг, за да се хранят. Една крина жито струвала десет денара. Те търпят малки камъчета, с които да утолят глада си. Изяли и отпадъците от корабите си.“
 
 
 
 


 
 
 
 
Според източника на „Химн Акатист“ арабите дават 20 000 жертви, според Алберик – 32 000. Сухопътната армия на Маслама е разгромена. Като жертвите от арабската страна според Теофан Изповедник са 22 000, а според хрониката на белгийския монах Зигеберт българите избили 30 000 сарацини.
 
На 15 август 718 година арабите се оттеглят от Константинопол. В резултат на битката Византия е спасена от разгром, а Югоизточна Европа запазена от арабското нашествие.
 
В един свой труд от 1545 години испанският автор Мехия изтъква значителната роля на българите за разгрома на арабите на Балканите и противопоставянето на арабските амбиции да поставят в клещи и да застрашат цяла християнска Европа. Френският византолог Шарл Дил твърди, че победата над арабите е за исляма голямо бедствие, като я определя за по-значителна от победата на френския пълководец Карл Мартел 15 години по-късно в равнините на Поатие.
 
Смята се, че именно триумфът на Тервел и победата на френския крал Карл Мартел над арабите при Поатие не биха позволили да нахлуят дълбоко в Стария континент.
 
По това време Западна Европа е много ясно с арабската заплаха. Победата на Тервел при Константинопол го прави много известна. За него тръгва мълва и започва да го нарича „спасител на Европа“, също така има данни за канонизирането му под името св. Тривелий Теоктист или Требелиус.

ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета  На 22 септември България отбелязва Деня на Независимостта, важен национален…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

6 септември: Денят на Съединението на България

6 септември: Денят на Съединението на България Съединението между Княжество България и Източна Румелия винаги се отбелязва на 6 септември…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Моралният кодекс на Българската армия

Моралният кодекс на Българската армия Моралният кодекс на Българската армия е основен документ, който установява основните ценности и норми за…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Ден на Освобождението на България от османско иго

Денят на Освобождението на България от османско иго Денят на Освобождението на България от османско иго  3 март  е  националният…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Тервел спасителя на Европа

Тервел спасителя на Европа Тервел спасителя на Европа На 15 август 718 година, благодарение на българския владетел Тервел , арабите свалят…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Никола Вапцаров

Никола Вапцаров  Кратка история На 23 юли 1942 г. съставът на Софийския военен съд осужда смъртта на Никола Йонков Вапцаров и…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Кабиле

Кабиле Кабиле е най-големият тракийски античен град, чиито останки са оцелели до днес. Местността се намира край Ямбол и в…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Стефан Стамболов

Стефан Стамболов Стефан Николов Стамболов  е бележит българския държавник и революционер, както и журналист и поет.Апостол на Вътрешната революционна организация…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ

ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ  ЦАР КОНСТАНТИН "ТИХ" ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ, РОДЕН В СКОПИЕ, СЕ ПОДПИСВА "ЦАР И САМОДЪРЖЕЦ НА БЪЛГАРИТЕ Възкачва се на…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Цар Калоян – “Ромеоубиеца”

Цар Калоян (Ромеоубиеца) Калоян – „Ромеоубиеца“ ( * ок. 1170; † 1207 ) е цар на България от 1197 до…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Войвода Стефан Караджа

Войвода Стефан Караджа  На 11-ти май 1840 година е роде войвода Стефан Караджа. Стефан Тодоров Димов, известен като Стефан Караджа е…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Второто освобождение (филм)

Второто освобождение (филм)  Второто освобождение (филм) С архивни хроники и документи, голяма част от които се показват за първи път, филмът…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ

АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ  АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ Е ИЗБУХНАЛО НА "1 МАЙ" (нов стил)АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ е избухнало на "1 май" (нов стил) защо…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Александър Батенберг

Александър Батенберг  Александър Батенберг е избран от ВНС за княз на България на 29 април! 🔴 Роден е на 5 април…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Георги С. Раковски

Георги С. Раковски   Георги С. Раковски или Георги Стойков Раковски роден на 14 април 1821 г., в гр. Котел….
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Филип Тотю

Филип Тотю Зад името на Филип Тотю се крие лицето Тотю Тодоров Топалски, роден на 10 април 1830 г. в…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Тест “Сръбско-българска война”

Тест "Сръбско-българската война"      Сръбско-българската война Сръбско-българската война започва на 14 ноември (2 ноември стар стил 1885 г., когато Сърбия, недоволна от осъщественото Съединение на Княжество България с Източна Румелия, обявява война на България.По това време Русия,…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!

Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е! Знаете ли, че има само 3 конструкции в света, в които е…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Овладяването на Одринската крепост (1912 – 1913)

"Овладяването на Одринската крепост"(1912 – 1913) 📷На изображението: Българската артилерия при Одрин, март 1913 г. Балканската война (1912 – 1913)…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Битката при “Клокотница”

Битката при "Клокотница" 📷На изображението: Победата при Клокотница. Худ. М. Гановски и Б. Григоров Битката при "Клокотница"На 9 март отбелязвам…
Read More
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}