1 април "Ден на шегата"
1 април “Ден на шегата”, този ден не е официален празник, но е постигнал широка популярност като ден, в който се шегуваме и разказваме забавни небивалици на своите приятели, семейство, колеги.
Защо този ден е 1 април?
Едни приписват зараждането на празника на древния Рим, където в средата на февруари празнували Празника на глупците (Festus Fatuorum).
Има и друга версия, според което дължим този празник на неаполитанския крал Монтерей, комуто поднесли по случай спирането на земетресение риба.
Друга история разказва, че празникът на хумора се е родил в Англия през 1860 година. Английски джентълмени бяха поканени на тържествена церемония по „изкъпването на белите лъвове“, което трябва да се проведе на 1 април. а 40 години по-късно 1 април бил наречен Денят на глупците.
Друга версия за началото на традицията да се шегуваме във времето във Франция , по на Луи 14-и и смяната на Юлианския календар с Григорианския . Кралят издал закон, с който въвежда датата 1 април за началото на календарната година на мястото на 1 януари . Френските поданици се възпротивиха на тази идея на протестната кампания и се публикуваха новогодишните карти на 1 април. Законът не е влязъл в сила, но изпращането на картичките се запаметява като шега, се насочва с данни 1 април. През следващите години французите продължиха да измислят различни шеги, които се правели в този ден.
Друга история разказва, че празникът на хумора се е родил в Англия през 1860 г. Английски джентълмени бяха поканени на тържествена церемония по „изкъпването на белите лъвове“, което трябва да се проведе на 1 април. а 40 години по-късно 1 април бил наречен Денят на глупците.
Има твърдение, че корените на този празник могат да се търсят в римския фестивал в чест на Хиларията, провеждан на 25 март .
10 интересна факта около историята на 1 април
1. Освен като 1 април “Ден на шегата”, първи април е известен и като Денят на ядивната книга, честващ годишнина от рождението на френския гастроном и писател Жан-Антелм Брия-Саварен.
2. От 2004 г., първи април е и “Ден на хумора и фолиите”, през които природозащитниците създават демонстрации срещу употребата на фолионите горива.
3. В Древен Рим на първи април се проведе фестивалът Венералия в чест на богинята Венера.
4. Първата известна връзка между 1 април “Ден на шегата” е в ” Кентърбърийски разкази ” на Джефри Чосър .
5.На първи април 1698 г. мнозина бяха подлъгани с покана да посетят лондонския Тауър за годишната церемония по “къпане на лъвовете”.
6. От XVI век децата във Франция празнуват с “априлска риба”, като залепват рисунки на риби на гърба на други хора.
7. На първи април 1889 г. на пазара в Чикаго излиза първата успешна миялна машина. Създателката й, Джоузефин Кокран, заяви, че “машината мие бързо от прислугата й”.
8. На първи април са основани и много компании, сред които производителят на дъвки “Риглис” през 1891 г. и “Епъл” през 1976 г.
9. На първи април през 1957 г. Би Би Си съобщава, че спагетните култури на швейцарските фермери се радват на рекордната година и показват кадри на хората, които берат фиде от хората.
10. На първи април 1945 г. мощно цунами отнема няколко живота, но населението на тихоокеанските острови приема предупреждението за опасността като първоаприлска шега.
Проблемът на Мери: Мисловният експеримент на Франк Джаксън
Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването
Планини в България (Върхове)
Древните обичаи и традиции в България
Календарни празници и обичаи в България
Планини в Европа
Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите?
Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността
Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи
Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността
Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността
Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика
Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята
Еделвайс: Благородното Планинско Цвете
Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония
Витоша – планината, която стои на стража над София
Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа
Родопите – Магията на Южна България
Стара планина