6 септември: Денят на Съединението на България

Карта на България

Съединението между Княжество България и Източна Румелия винаги се отбелязва на 6 септември и е един от официалните празници в Република България , който се празнува с почивен ден.

Пътят към Съединението на България (6 септември 1885 г.)

 

Пловдив, като столицата на Източна Румелия под османско управление, има централно значение за празничните тържества по случай този национален празник. един в центъра на града се издига знамето на България, а военни части маршират, отбелязвайки този специален ден.

Историята на Съединението започва на 6 септември 1885 година, когато Източна Румелия се освобождава от околностите на Османската империя и се обединява с Княжеството България. За този исторически момент стои Българският Тайен Централен Революционен Комитет (БТЦРК), който организира редица бунтове в южните български градове и села, с цел сваляне на османските власти в Пловдив. Принц Александър I Батенберг ратифицира обединението на Източна Румелия и Княжеството България, и така 6 септември остава златен момент в историята на българския народ.

Обаче, пътят към този значим момент в историята не е бил лесен. След Освобождението, България е била разделена на две автономни области – Княжество България и Източна Румелия, които са оставали под османско управление. Въпреки това разделянето, социалните, икономическите и културните взаимодействия между двете области не са спирали. Този период от българската история е вдъхновил желанието за обединение.

Българската революция

 

Българският таен централен революционен комитет, с ръководител Захари Стоянов, започва активна пропаганда за обединението чрез публикации в пресата и обществени демонстрации. Опозиционната Либерална партия се присъединява към промяната, а връзките с висши офицери се укрепват.

  • На 29 август 1885 година Сава Муткуров и членът на БТЦРК Димитър Ризов се срещат в Шумен с принц Александър I, който се уверява в подкрепата ви за обединението. Първоначалната идея беше обединението да бъде обявено на 15 септември, когато голяма част от румелийската милиция беше мобилизирана за провеждане на военни маневри.
  • Обаче на 2 септември започна бунт в Панагюрище, който бързо беше потушен от полицията. Този инцидент води до опасност да бъдат задушени разпокъсаните бунтове, а ръководителите на заговора да бъдат арестувани. В този момент БТЦРК взе решение за действие. Представители на комитета са изпратени в различни градове на областта с цел привличане на бунтовнически групи към Пловдив и за поставяне под командването на майор Данаил Николаев.
  • На 4 септември бунтовници под ръководството на Продан Тишков-Чардафон обяви Съединението и пое контрол над село Голямо Конаре (днес Съединение). На следващия ден правителството, на чело с Иван Ст. Гешов, проведе консултации с руското представителство в Пловдив с намерението, ако получи подкрепа от Русия, да обяви самостоятелното Съединение . Въпреки усилията, руският представител категорично отказва подкрепата си.
  • На 5 септември няколкостотин въоръжени бунтовници от Голямо Конаре се придвижиха към Пловдив. През нощта на 6 септември частите, командвани от Данаил Николаев, постигнаха контрол над града и свалиха правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Създадено беше временно правителство, с началник Георги Странски, което по-късно беше заменено от Комисарството в Южна България, а обявяването на обща мобилизация подчертава волята на народа за обединение.

Съединението на България

 

Съединението на България

 

 

На 8 септември в Търново младият княз Александър I Батенберг издава манифест, узаконяващ Съединението. И веднага следващия ден българският княз беше посрещнат в Пловдив, като българското знаме вече се намира на територията на обединената страна.

След събитията от 6 септември Русия изрази недоволството си, че действията не бяха съгласувани с нея. Подкрепена от Австро-Унгария, Сърбия нападна България на 2 ноември 1885 година, започвайки Сръбско-българската война . След тридневни битки в района на Сливница, които се провеждат от 5 до 7 ноември, българите победиха, а последващият Букурещки договор от 19 февруари 1886 година възстанови довоенната граница със Сърбия.

Дипломатическо и международно признание

 

Съединението получава дипломатическо и международнопризнание с българо-турската спогодба от 20 януари и Топханенския акт на Великите сили от 24 март 1886 година. Въпреки съпротивата на Русия и лично на император Александър III, Съединението най-после ще получи дипломатическо и международно одобрение. Този важен договор беше подготвен от българския политик и дипломат Илия Цанов и неговия екип. По турска страна, спогодбата беше подписана от Кямил паша и султана. В този договор се запазват границите на Княжеството България и територията на Източна Румелия, но се намират от Кърджалийските околии и Тъмръшките села.

С подписването на този договор, България и Османската империя установиха общо правителство, парламент, администрация и армия. Единственото различие, което остава до обявяването на Независимостта на България през 1908 година, беше формалното назначаване на българския княз от султана за генерал-губернатор на Източна Румелия.

Съединението на Княжеството България и Източна Румелия на 6 септември 1885 година остана като един от най-важните моменти в българската история, символ на националното обединение и борбата за независимост. Този ден се отбелязва всеки септември като празник на обединението , който подчертава силата на единната нация и нейния път към свободата и независимостта.

ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета  На 22 септември България отбелязва Деня на Независимостта, важен национален…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест Съединението на Княжеството България и Източна Румелия на 6 септември

Тест Съединението на Княжеството България и Източна Румелия на 6 септември Добре дошли в теста, посветен на историческото събитие, което…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

6 септември: Денят на Съединението на България

6 септември: Денят на Съединението на България Съединението между Княжество България и Източна Румелия винаги се отбелязва на 6 септември…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Моралният кодекс на Българската армия

Моралният кодекс на Българската армия Моралният кодекс на Българската армия е основен документ, който установява основните ценности и норми за…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Градската среда през годините в снимки

Градската среда през годините в снимки Промяната на градската среда през годините е белега за подобряване на нашите градове. От…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Топ 10 Ползи от сайтовете за обяви

Топ 10 Ползи от сайтовете за обяви Представете си, че искате да продадете стария мебел, но не знаете как да…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

1 април “Ден на шегата”

1 април “Ден на шегата” 1 април “Ден на шегата”, този ден не е официален празник, но е постигнал широка…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Ден на Освобождението на България от османско иго

Денят на Освобождението на България от османско иго Денят на Освобождението на България от османско иго  3 март  е  националният…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Какво е TikTok

Какво е TikTok   TikTok е китайска социална мрежа, която позволява на потребителите да споделят кратки видеоклипове с дължина до 60…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест “Колко знаете за здравето и храненето” (тест на Английски език)

Тест “Колко знаете за здравето и храненето” (тест на Английски език) Здравейте и добре дошли в нашия тест “Колко много…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест “Втора световна война”

Тест “Втора световна война” Добре дошли в нашия тест за Втората световна война! Тази епохална конфликтна война остави дълбоко след световната…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест “Обща култура”

Тест “Обща култура”   Добре дошли в нашия тест по обща култура !За да сте успешен в света, трябва да нямате…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Топ 10 земетресения в Турция и света

Топ 10 земетресения в Турция и света     Земетресенията са невероятно силен феномен, който може да причини много щети и загуби…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Топ 10 интересни факта за Коледа

Топ 10 интересни факта за Коледа Какво е Коледа Коледа е християнски празник , който отговаря на рождението на Исус…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Какво е мандарина

Какво е мандарина     Мандарините са цитрусови плодове, произхождащи от Китай. Те са хибрид между мандарини и пумело. Освен сладкия си…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

ВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА

ВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА Какво е голямата зелена стена? Великата зелена стена е водено от Африка движение с епична амбиция да…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест “Колко добре познавате световните столици”?

Тест “Колко добре познавате световните столици”?   В исторически план причините за избор на град за столица може да са най-различни:Естествено…
Read More
ЗАБАВНИ ТЕСТОВЕ

Тест “Кой град е това?”

Тест “Кой град е това?”   Можете ли да назовете тези световни градове от една снимка?    
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Топ 10 ползи от питейната вода

Топ 10 ползи от питейната вода Водата е химически съединение, което при стайна температура представлява прозрачна течност без мирис и…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Тервел спасителя на Европа

Тервел спасителя на Европа Тервел спасителя на Европа На 15 август 718 година, благодарение на българския владетел Тервел , арабите свалят…
Read More
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}