8 март– Какво всъщност е 8 март ?
8 март– Какво всъщност е 8 март, всяка година на 8 март виждаме по улицата мъже с букетчета цветя – за всяка любима, майката, колежката, съседката. Жените се обличат празнично, усмихват се повече от обикновените дни, кроят планове, където ще прекарат Деня на жената. Радват се, че има ден, който може да се почувства „жени”, да се поглезят и повеселят. Има и такива противнички на празника, които се чувстват некомфортно от това планирано и очаквано внимание от страната на мъжете. Те смятат, че жената трябва да се уважава и чете не само на 8-ми март, но и на 7-ми март, и на 9-ти, във всеки един ден от годината. И двете страни имат своето право. Но защо точно 8-ми март се чества като ден на жената? Каква е историята на празника?
Четете, че този ден се отбелязва главно в страните от Източна Европа и Русия. Неслучайно някои от противниците на празника го определят като политически и затова го игнорират. Всъщност за първия път ден на жената се отбелязва на 23 февруари 1909 г. в САЩ по идея на Американската социалистическа партия.
Причината за отбелязване на служебния ден на жената на многобройните протести за увеличаване на процеса на труда, породени от началото на бурната индустриализация през 20-ти век. На 8 март 1857 г. е първата голяма проява на жени работнички в Ню Йорк, които излизат на протест срещу лошите трудови условия. Две години след това е създаден първият женски работнически синдикат. Най-известният и масов протест на жени е през 1908 г. в Ню Йорк, в който се включват 15 000 жени. Основните им искания са за по-малък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване.
( Клара Цеткин на демонстрация)
За основното положение на този празник се смята германката Клара Цеткин. На международната конференция на жените социалисти в Копенхаген на 27 август 1910 г. Клара Цеткин предлага да се чества ден на жената. Клара Цеткин е известна с борбата за икономическа независимост на работещите жени. Обявява се за едно право на заплащане с това на мъжете, за еднаква работа, за държавно и детско обслужване. Бори се за каузата за попълване на жената в семейната роля. Жената не трябва да бъде само домакиня и майка. Бракът трябва да бъде обединение на равноправни партньори, които са отговорни съвместно за възпитанието на децата. Цеткин пропагандира и възможността за „свободната любов”, както и правилно да се откаже като лично решение на жената.
По идея на Клара Цеткин за първи път се чества международният ден на жената през 1911 г. най-напред в Германия, Швейцария, Дания и Австрия. През 1913 г. празникът се отбелязва и в Русия и Франция. През 1914 г. честването на деня на жената във всички страни става на тези данни – 8-ми март.
Малко хора знаят, че Руската революция от 1917 г. започнете с демонстрации на жените в Русия. На 8 март 1917 г. работнички от Петроград излизат на протест срещу глада, царизма и войната. През 1920 г. участници във Втората международна конференция за жените – комунистки предлагат 8-ми март да се обяви като официален неработен ден на жените в Съветския съюз.
През 20-те години на миналия век празникът се позабравя и честванията поутихват. Но през 60-те години с масовото разпространение на феминизма, отново се преражда. През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за света.
Днес Осми март е официален празник в Албания, Армения Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговина, Казахстан, Китай, Камерун, Киргизстан, Куба, С. Македония, Молдова, Монголия, Полша, Русия, Сърбия, Таджикистан, Украйна, Узбекистан, Черна гора, Виетнам.
В България продължава да се чества, макар да не е неработен ден. Мъжете внимание, уважение към жените край себе си. По улиците носещите цветя мъже създават особена, мила и леко приповдигната атмосфера. И макар споровете и дискусията да продължават – трябва ли жената да има специален празник или трябва всеки ден да бъде празника на жената – денят се отбелязва и почита.
Дали за 8-ми март е специален ден, в още отделните време за себе си – за разкрасителни процедури, които срещи с приятели, официална вечер с любимите хора, или редният ден от ежедневния ви, изберете сами. Независимо какво мисли всяка жена за този празник, тя заслужава да бъде уважавана, обичана, глезена и почитана във всеки един ден от годината.
Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония
Витоша – планината, която стои на стража над София
Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа
Родопите – Магията на Южна България
Стара планина
Рила Планина: Величието на Балканите
Пирин планина
Бъдещето на изкуствения интелект
Параолимпийските игри: Върхът на спортните постижения за хора с увреждания
Сурва: Символ на Българската Култура
Градската среда през годините в снимки
Топ 10 Ползи от сайтовете за обяви
1 април “Ден на шегата”
Какво е TikTok
Топ 10 земетресения в Турция и света
Топ 10 интересни факта за Коледа
Какво е мандарина
ВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА
Топ 10 ползи от питейната вода
Горящата планина Янардаг