Проблемът на Мери: Мисловният експеримент на Франк Джаксън Проблемът на Мери Мисловният експеримент, известен като "Проблемът на Мери", е едно…
Read More
Морската зоологическа станция с Аквариум във Варна
На 17 юли 1932 г. е открита Морската зоологическа станция с Аквариум във Варна – първият български научен институт за изучаване на живота в Черно море.
Началото на варненския Аквариум
- Началото на варненския Аквариум е положено през 1906 г. по инициатива на д-р Параскев Стоянов, тогава управител на Варненската държавна болница. На 7 януари 1906 г. той иска аудиенция при княза и още същия ден е поканен в двореца Евксиноград, заедно с варненския окръжен управител. По време на срещата Параскев Стоянов предлага във Варна да се устрои Аквариум за изучаване на морската фауна. Князът приветства идеята, дава вашата подкрепа и приема „да стане патрон на това извънредно полезно и важно предприятие“. Окръжният управител обещава Окръжната постоянна комисия да отпусне 20 000 лева за построяването му.
- Благодарение на усилията на Параскев Стоянов и с протекцията на княз Фердинанд към каузата са привлечени Варненският общински съвет, правителството и министъра на просветата. На заседание на 22 март 1906 г. Общинският съвет определя комисията в състав: кмета Кръстьо Мирски, д-р П. Стоянов, общински инженер Г. Геров и архитект Д. Дабков, която да определи място за построяване на Аквариума. Като най-подходящо е избраното празно място край морето на къщата на италианския консул Асарето (сега Военноморски музей) и западния (тогава) край на приморската градина. Общинският съвет предоставя място за строежа на Аквариума, а правителството отпуска 100 000 лева. През следващите месеци П. Стоянов и Д.Дабков пътува до Венеция и Неапол, за да се запознаят с уредбата на местните Аквариуми, а капитан І ранг В.
- На 22 октомври 1906 г. в тържествена обстановка е положен основният камък. Присъстват царското семейство, министърът на просветата, професори от университета, варненски управители, видни граждани и чужденци.
Сградата на Аквариума е проектирана от видния варненски архитект Дабко Дабков. Оригинално е решението на фасадата му с барелефи на огромна мида и някои от най-разпространените животински видове в Черно море. Строежът се осигурява и зданието е завършено чак през 1912 г. Предстояло е обзавеждането му, но войните отлагат откриването.
След Балканската война
- След Балканската война сградата е използвана за изграждане на тракийски бежанци. През 1913 г. е предадена на Софийския университет, но избухналата Първа световна война пречи за композиция ì по предназначение. От 1915 до 1918 г. Аквариумът се използва от войскови части, а от края на 1918 г. до 1921г. от Машинното училище (днес Висше военноморско училище). От 1921 до 1930 г. в него е настанено Рибарското училище. След това сградата е предадена на Софийския университет, направена е ремонтирана и оборудвана с необходимите уреди и апарати.
Официално откриване на Морската зоологическа станция с Аквариум
- На 17 юли 1932 г. цар Борис III открива официалната Морска зоологическа станция с Аквариум. В словото си той подчертава значението на този институт за изучаването на Черно море и развитието на морската наука, за народната просвета и за националното стопанство.
- Пред Аквариума е построен от железобетон умален макет – релефът на Черно море. Той е дело на морските офицери капитан I ранг Димитър Фичев и капитан II ранг Сава Иванов. Двамата са от рода на Кольо Фичето и са едни от най-дейните членове на Българския народен морски сговор и пропагандаторите на морската идея. В намалените програми са представени очертанията и очините, а на дълбочината са дадени основните данни за Черно море – брегова линия, най-голяма ширина, дължина, дълбочина и др. По-късно е добавено релефно изображение на брега и са обозначени главните точки.
Пръв директор
на варненския Аквариум е проф. Стефан Г. Консулов, а след него Георги Паспалев.
- През 30-те години на ХХ век Морската биологична станция е единственият университетски институт извън София. В него се разгръща просветна и научна дейност, а за кратко време се превръща в един от научните и културни институти във Варна, който днес навършва 90 години.
Източник: Военноморски музей-Варна
Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването
January 11, 2025
Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването "Чайникът на Ръсел" е една от най-известните философски метафори, въведени от…
Read More
Планини в България (Върхове)
December 31, 2024
Планини в България (Върхове) България е страна, известна със своето разнообразие на природни ландшафти, сред които планините играят важна роля….
Read More
Древните обичаи и традиции в България
December 30, 2024
Древните обичаи и традиции в България България е страна с богата културна история, в която древните обичаи и традиции играят…
Read More
Календарни празници и обичаи в България
December 30, 2024
Календарни празници и обичаи в България В България календарните празници са не само свързани с религиозни традиции, но и с…
Read More
Планини в Европа
December 29, 2024
Планини в Европа Планините покриват 54% от Азия , 36% от Северна Америка , 25% от Европа , 22% от …
Read More
Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите?
December 29, 2024
Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите? Какво е личната идентичност? Личната идентичност е една от най-важните…
Read More
Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността
December 29, 2024
Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността Дилемата на Омегата (Нюкомб), известна също като „Парадоксът на…
Read More
Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи
December 29, 2024
Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи „Трамвайният проблем“ (или „Трамвайната дилема“) е една от най-известните морални дилеми в…
Read More
Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността
December 29, 2024
Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността Корабът на Тезей е един от най-известните философски мисловни експерименти в историята, поставящ въпроси…
Read More
Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността
December 29, 2024
Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността Алегорията на пещерата е един от най-известните и дълбоки философски разкази в…
Read More
Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика
December 28, 2024
Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика Котката на Шрьодингер е мисловен експеримент, предложен през 1935…
Read More
Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята
December 27, 2024
Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята Хималаите, чийто име произлиза от санскритските думи "хима" (сняг) и "алая" (дом), са…
Read More
Еделвайс: Благородното Планинско Цвете
October 13, 2024
Еделвайс: Благородното Планинско Цвете Еделвайсът (Leontopodium), известен още като „лъвска лапа“, е многогодишно тревисто растение, което символизира силата и устойчивостта…
Read More
Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония
September 25, 2024
Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония Осоговска планина, известна още като Осогово, е една от най-красивите и…
Read More
Витоша – планината, която стои на стража над София
September 18, 2024
Витоша – планината, която стои на стража над София Планината Витоша е една от най-емблематичните природни забележителности на България и…
Read More
Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа
September 17, 2024
Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа Странджа е уникална планина, разположена в югоизточната част на България, като…
Read More
Родопите – Магията на Южна България
September 17, 2024
Родопите – Магията на Южна България Родопите, разположени в южната част на България, са една от най-очарователните планини на Балканския…
Read More
Стара планина
September 16, 2024
Стара Планина Стара планина, известна още като Балкана, е една от най-впечатляващите планински вериги на Балканския полуостров и основен географски…
Read More
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}