Топ 10 интересни факта за Коледа Какво е КоледаКоледа е християнски празник , който отговаря на рождението на Исус Христос/Рождество…
Read MoreМорската зоологическа станция с Аквариум във Варна

На 17 юли 1932 г. е открита Морската зоологическа станция с Аквариум във Варна – първият български научен институт за изучаване на живота в Черно море.
Началото на варненския Аквариум
Началото на варненския Аквариум е положено през 1906 г. по инициатива на д-р Параскев Стоянов, тогава управител на Варненската държавна болница. На 7 януари 1906 г. той иска аудиенция при княза и още същия ден е поканен в двореца Евксиноград, заедно с варненския окръжен управител. По време на срещата Параскев Стоянов предлага във Варна да се устрои Аквариум за изучаване на морската фауна. Князът приветства идеята, дава вашата подкрепа и приема „да стане патрон на това извънредно полезно и важно предприятие“. Окръжният управител обещава Окръжната постоянна комисия да отпусне 20 000 лева за построяването му.
Благодарение на усилията на Параскев Стоянов и с протекцията на княз Фердинанд към каузата са привлечени Варненският общински съвет, правителството и министъра на просветата. На заседание на 22 март 1906 г. Общинският съвет определя комисията в състав: кмета Кръстьо Мирски, д-р П. Стоянов, общински инженер Г. Геров и архитект Д. Дабков, която да определи място за построяване на Аквариума. Като най-подходящо е избраното празно място край морето на къщата на италианския консул Асарето (сега Военноморски музей) и западния (тогава) край на приморската градина. Общинският съвет предоставя място за строежа на Аквариума, а правителството отпуска 100 000 лева. През следващите месеци П. Стоянов и Д.Дабков пътува до Венеция и Неапол, за да се запознаят с уредбата на местните Аквариуми, а капитан І ранг В.
На 22 октомври 1906 г. в тържествена обстановка е положен основният камък. Присъстват царското семейство, министърът на просветата, професори от университета, варненски управители, видни граждани и чужденци.
Сградата на Аквариума е проектирана от видния варненски архитект Дабко Дабков. Оригинално е решението на фасадата му с барелефи на огромна мида и някои от най-разпространените животински видове в Черно море. Строежът се осигурява и зданието е завършено чак през 1912 г. Предстояло е обзавеждането му, но войните отлагат откриването.
След Балканската война
След Балканската война сградата е използвана за изграждане на тракийски бежанци. През 1913 г. е предадена на Софийския университет, но избухналата Първа световна война пречи за композиция ì по предназначение. От 1915 до 1918 г. Аквариумът се използва от войскови части, а от края на 1918 г. до 1921г. от Машинното училище (днес Висше военноморско училище). От 1921 до 1930 г. в него е настанено Рибарското училище. След това сградата е предадена на Софийския университет, направена е ремонтирана и оборудвана с необходимите уреди и апарати.
Официално откриване на Морската зоологическа станция с Аквариум
На 17 юли 1932 г. цар Борис III открива официалната Морска зоологическа станция с Аквариум. В словото си той подчертава значението на този институт за изучаването на Черно море и развитието на морската наука, за народната просвета и за националното стопанство.
Пред Аквариума е построен от железобетон умален макет – релефът на Черно море. Той е дело на морските офицери капитан I ранг Димитър Фичев и капитан II ранг Сава Иванов. Двамата са от рода на Кольо Фичето и са едни от най-дейните членове на Българския народен морски сговор и пропагандаторите на морската идея. В намалените програми са представени очертанията и очините, а на дълбочината са дадени основните данни за Черно море – брегова линия, най-голяма ширина, дължина, дълбочина и др. По-късно е добавено релефно изображение на брега и са обозначени главните точки.
Пръв директор
на варненския Аквариум е проф. Стефан Г. Консулов, а след него Георги Паспалев.
През 30-те години на ХХ век Морската биологична станция е единственият университетски институт извън София. В него се разгръща просветна и научна дейност, а за кратко време се превръща в един от научните и културни институти във Варна, който днес навършва 90 години.
Източник: Военноморски музей-Варна
Какво е мандарина
November 28, 2022
Какво е мандарина Мандарините са цитрусови плодове, произхождащи от Китай. Те са хибрид между мандарини и пумело. Освен сладкия си…
Read MoreВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА
September 11, 2022
ВЕЛИКАТА ЗЕЛЕНА СТЕНА Какво е голямата зелена стена? Великата зелена стена е водено от Африка движение с епична амбиция да…
Read MoreТоп 10 ползи от питейната вода
September 4, 2022
Топ 10 ползи от питейната вода Водата е химически съединение, което при стайна температура представлява прозрачна течност без мирис и…
Read MoreГорящата планина Янардаг
August 14, 2022
Горящата планина Янардаг Янардаг Горящата планина Янардаг се намира близо до Баку на полуострова Апшерон. Едно от най-известните и популярни туристически…
Read MoreДафинови листа
August 7, 2022
Дафинови листа Дафиновият лист добавя много хора към храните, особено дългозърнестия ориз jollof (нигерийски), червено месо и домашни птици. Когато…
Read MoreМорската зоологическа станция с Аквариум във Варна
July 17, 2022
Морската зоологическа станция с Аквариум във Варна На 17 юли 1932 г. е открита Морската зоологическа станция с Аквариум във…
Read MoreЕдамамето е!
July 10, 2022
Едамамето е! Знаете ли какво е едамамето? Едамамето е японско растение (“боб на клонка”) . Представлява зелена соя, чиито зърна…
Read MoreМЪРТВО МОРЕ, НАЙ- СОЛЕНОТО…. ЕЗЕРО
July 3, 2022
МЪРТВО МОРЕ, НАЙ- СОЛЕНОТО…. ЕЗЕРО Мъртво море или езеро откъдето и да го погледнеш, си остава едно от най-удивителните места…
Read MoreТествайте общите си познания
June 16, 2022
Тествайте общите си познания Тествайте общите си познания, богаташ ли си културно? Лесни общи въпроси за всеки малък и голям…
Read MoreПОЛЗА ОТ ДИНЕНИТЕ СЕМКИ
June 9, 2022
ПОЛЗА ОТ ДИНЕНИТЕ СЕМКИ ПОЛЗА ОТ ДИНЕНИТЕ СЕМКИ За родно място на динята се смята Южна Африка, все пак, че още…
Read MoreПетък 13 (митове и факти)
May 13, 2022
Петък 13 (митове и факти) Денят Петък 13 продължава от незапомнени времена, за да предизвика много хора неясното попадане на…
Read More11 май – Ден на Светите равноапостоли Кирил и Методий
May 11, 2022
11 май – Ден на Светите равноапостоли Кирил и Методий 11 май – Ден на Светите равноапостоли Кирил и Методий…
Read More6 май (Гергьовден)
May 3, 2022
6 май (Гергьовден) 6 май (Гергьовден) в България се нарича денят, в който се чества Свети Георги Победоносец, 6 май….
Read More1 май (Ден на труда)
April 27, 2022
1 май (Ден на труда) 1 май (Ден на труда) се отбелязва ежегодно на 1 май. На 1 май традиционно голяма…
Read MoreВеликата зелена китайска стена
April 8, 2022
Великата зелена китайска стена Как Китай работи за справяне с обезлесяването?Нацията реализира Великата зелена китайска стена през 1978 г., за…
Read MoreКои са най-здравословните храни?
April 7, 2022
Кои са най-здравословните храни? Кои са най-здравословните храни?Тази статия изброява 15-те храни, които източници и проучвания в Западна Европа смятат…
Read More1 април “Ден на шегата”
March 31, 2022
1 април “Ден на шегата” 1 април “Ден на шегата”, този ден не е официален празник, но е постигнал широка…
Read More{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}