Едамамето е!

едамаме-edamame

Знаете ли какво е едамамето?

 

Едамамето е японско растение (“боб на клонка”) . Представлява зелена соя, чиито зърна се използват широко в азиатската кухня повече от 2000 години като източник на протеини.

Кратка история

 

Соята е култивирана за първи път в Китай преди около 7000 години, докато най-ранното документирано споменаване на термина „едамаме“ датира от 1275 г., когато японският монах Ничирен пише бележка, в която благодари на енориаш за подаръка „ едамаме“, който той е оставил в храмът. През 1406 г., по време на династията Мин в Китай, листата на соевите зърна са били изядени и по време на епидемии от глад се препоръчва на гражданите да ядат зърната цели или да ги използват смлени и добавени към брашно. Векове по-късно в Китай 1620 г. те отново се споменават, но като maodou , което се превежда като “космат боб”. Те се намират в записите на зеленчуковите градини Runan и се посочва, че имат лечебна цел, както и като лека закуска. Едамаме се появява в хайко стихове на японски през периода Едо (1603–1868), с един пример още през 1638 г.

Съединените щати през 1855 г., когато фермер коментира трудностите, които е имал при прибиране на реколтата. През март 1923 г. незрелите соеви зърна се споменават за първи път в текст в Съединените щати в книгата “The Soybean” от CV Piper и Joseph W. Morse. В тази книга те за първи път са изобразени и показани като изядени от отворени черупки. Публикувани са първите хранителни факти за тях и са включени някои рецепти, тъй като те са били нов вид зеленчуци за обществеността. Най-ранното регистрирано използване на английски език на думата edamame е през 1951 г. в списанието Folklore Studies . Едамаме се появява като нов термин в Оксфордския английски речник през 2003 г. и в Речник Merriam-Webster през 2008 г.

Жътва

 

Едамаме обикновено се прибира на ръка, за да се избегне увреждане на стъблата и листата на културата. Зелените соеви шушулки се берат преди да узреят напълно, обикновено 35 до 40 дни след първото цъфтене на културата. Соевите зърна, събрани на този етап, са по-сладки, защото съдържат повече захароза от соевите зърна, събрани по-късно през вегетационния период. Други фактори, допринасящи за вкуса на едамаме, включват свободни аминокиселини като глутаминова киселина , аспарагинова киселина и аланин . Често тези несвързани аминокиселини намаляват с пълното разширяване и узряване на шушулките.

Готвене

 

Шушулките могат да се варят във вода, на пара или в микровълнова фурна. Краищата на шушулката понякога се отрязват преди варене или на пара. Най-често срещаните препарати използват сол за вкус, разтворена във вряща вода преди въвеждане на соевите шушулки или добавена след готвене.

Едамаме е популярна гарнитура в японските ресторанти, като местните сортове са търсени в зависимост от сезона. Солта и чесънът са типични подправки за едамаме. В Япония се предпочита едра сол, намокрена със саламура , върху зърна, които се консумират директно от шушулката.

Съхранение

 

Едамаме, закупено прясно, е за предпочитане да се консумира същия ден, като влошаването на вкуса се забелязва само 10 часа след прибиране на реколтата. Пресният едамаме обаче ще остане годен за консумация три дни, когато се съхранява в хладилник. Повредените шушулки обаче покафеняват по-бързо, главно поради ензима полифенолоксидаза . Ако се съхраняват пресни, шушулките трябва да се поддържат влажни , за да се предотврати обезцветяване и увяхване . Това може да се постигне чрез опаковане на шушулките в пластмаса или друг материал, който улавя влагата.

Замразяването на прясно едамаме е друга възможност за поддържане на добро качество за няколко месеца. Пресният едамаме трябва първо да се бланшира , преди да се замрази.

Хранене

 

Едамамето може да се предлага в две форми: шушулки или боб. Бобът едамаме е лесен за ядене и може да се получи точно като всеки друг вид боб . Шушулките едамаме трябва да използвате на зъбите, за да плъзнете зърната едамаме в устата, след което шушулките (или черупките) се изхвърлят. Яденето им с пръчици се отличава като изискващо известно умение.

Едамаме за отслабване

Заради малкото калории , едамамето е чудесна храна за отслабване. Едновременно богат на протеин и диета беден на мазнини, едамето е чудесен избор за вас – както за основното ястие, така и за нискокалорична храна .

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Проблемът на Мери: Мисловният експеримент на Франк Джаксън

Проблемът на Мери: Мисловният експеримент на Франк Джаксън Проблемът на Мери Мисловният експеримент, известен като "Проблемът на Мери", е едно…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването

Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването "Чайникът на Ръсел" е една от най-известните философски метафори, въведени от…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Планини в България (Върхове)

Планини в България (Върхове) България е страна, известна със своето разнообразие на природни ландшафти, сред които планините играят важна роля….
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Древните обичаи и традиции в България

Древните обичаи и традиции в България България е страна с богата културна история, в която древните обичаи и традиции играят…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Календарни празници и обичаи в България

Календарни празници и обичаи в България В България календарните празници са не само свързани с религиозни традиции, но и с…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Планини в Европа

Планини в Европа Планините покриват 54% от Азия , 36% от  Северна Америка , 25% от  Европа , 22% от …
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите?

Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите? Какво е личната идентичност? Личната идентичност е една от най-важните…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността

Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността Дилемата на Омегата (Нюкомб), известна също като „Парадоксът на…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи

Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи „Трамвайният проблем“ (или „Трамвайната дилема“) е една от най-известните морални дилеми в…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността

Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността Корабът на Тезей е един от най-известните философски мисловни експерименти в историята, поставящ въпроси…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността

Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността Алегорията на пещерата е един от най-известните и дълбоки философски разкази в…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика

Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика Котката на Шрьодингер е мисловен експеримент, предложен през 1935…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята

Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята Хималаите, чийто име произлиза от санскритските думи "хима" (сняг) и "алая" (дом), са…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Дан Колов

Дан Колов На 26 декември 1892 г., в малкото село Сенник (тогава Чадърлии), разположено в района на Севлиево, се ражда…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Еделвайс: Благородното Планинско Цвете

Еделвайс: Благородното Планинско Цвете Еделвайсът (Leontopodium), известен още като „лъвска лапа“, е многогодишно тревисто растение, което символизира силата и устойчивостта…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония

Осоговска планина: Естествената граница на България и Северна Македония Осоговска планина, известна още като Осогово, е една от най-красивите и…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Витоша – планината, която стои на стража над София

Витоша – планината, която стои на стража над София Планината Витоша е една от най-емблематичните природни забележителности на България и…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа

Странджа – планината на мистичните традиции и дива природа Странджа е уникална планина, разположена в югоизточната част на България, като…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Родопите – Магията на Южна България

Родопите – Магията на Южна България Родопите, разположени в южната част на България, са една от най-очарователните планини на Балканския…
Read More
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Стара планина

Стара Планина Стара планина, известна още като Балкана, е една от най-впечатляващите планински вериги на Балканския полуостров и основен географски…
Read More
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}