Моралният кодекс на Българската армия
Моралният кодекс на Българската армия е основен документ, който установява основните ценности и норми за поведение на военнослужещите.
Той включва следните принципи:
- Патриотизъм и преданост. Военнослужещите трябва да бъдат предани на България и да защитават нейните интереси и ценности.
- Достойнство и уважение. Военнослужещите трябва да се държат с достойнство и уважение както към себе си, така и към другите хора, независимо от вашата националност, религия или пол.
- Честност и интегритет. Военнослужещите трябва да се отличават с честност, да спазват правилата на етичното поведение и да пазят високи морални стандарти.
- Дисциплина и подчинение. Военнослужещите трябва да се подчиняват на законните указания и разпоредбите, да спазват йерархията и да сътрудничат за постигане на общите цели.
- Отговорност и грижа. Военнослужещите трябва да поемат отговорност за своите действия и да проявяват грижа и страдание към колегите си. Трябва да се грижите за благополучието и безопасността на тези, които са под вашата отговорност. Военнослужещите трябва да изпълняват своите задължения със сериозност и отдаденост, да осигуряват най-добро обслужване и да подкрепят своите съборници. Отговорността и грижата са ключови елементи за успешното функциониране на Българската армия и за поддържането на добрия морал и взаимоотношенията вътре в нея.
И още…
- Професионализъм. Военнослужещите трябва да се стремят към постоянно професионално развитие и съвършенство във вашата служба. Те трябва да притежават необходимите знания и умения за изпълнение на своите задължения с висока степен на компетентност.
- Солидарност и сътрудничество. Военнослужещите трябва да поддържат добри отношения помежду си, да бъдат отзивчиви и да сътрудничат заедно в решаването на задачите и предизвикателствата.
- Чувство за дълг. Военнослужещите трябва да имат високо развито чувство за дълг и отговорност към своята служба и към обществото, което служи.
- Законосъобразно поведение. Военнослужещите трябва да спазват законите и правилата както по време на услугата, така и извън нея. Трябва да имате пример за законослушане и добро гражданско поведение.
- Защита на правата и свободите. Военнослужещите трябва да зачитат правата и свободите на другите и да се отнасят с внимание и толерантност към различията във възгледите и убежденията на околните.
Тези принципи съставляват основата на моралния кодекс на Българската армия и имат за цел да поддържат високи морални стандарти и професионализъм на военнослужещите.
Вижте още: ОФИЦЕРСКИ КОДЕКС НА ЧЕСТТА ОТ 1904г.
Проблемът на Мери: Мисловният експеримент на Франк Джаксън
Чайникът на Ръсел: Философска алегория за бремето на доказването
Кримската война (1853–1856)
Планини в България (Върхове)
Древните обичаи и традиции в България
Календарни празници и обичаи в България
Тест за Планините в Европа
Планини в Европа
Проблемът на личната идентичност – какво ни прави нас самите?
Дилемата на Омегата (Нюкомб): Мисловен експеримент за свободната воля и рационалността
Трамвайният проблем: Класическа морална дилема и етични принципи
Корабът на Тезей: Въпросът за идентичността
Пещерата на Платон: Алегория за знанието и реалността
Котката на Шрьодингер – Един от най-известните парадокси в квантовата механика
Феодалната разпокъсаност във Второто българско царство
Хималаите: Домът на най-високите върхове на Земята
Комунизмът в България (1944–1991)
Политически партии в Третото българско царство
Третото българско царство