Битката при "Клокотница"
Битката при “Клокотница”
На 9 март отбелязвам 792 години от победата при Клокотница .
В началото на март 1230 г. многобройна войска под предводителството на Теодор Комнин, деспот на Епир, се насочва през Адрианопол (дн. Одрин) по горното течение на р. Марица към Пловдив и спира на десния бряг на р. Клокотница. Цар Иван Асен ІІ (1218-1241) потегля от Търново и разполага с армията си северозападно от днешното с. Сталево, Хасковско.
Решителното сражение започва рано сутринта на 9 март 1230 г. (денят на Свети Четиридесет мъженици) в близост до задното с. Клокотница, Хасковско. Българската войска подхожда към противника, а на знамето й е прикрепен нарушенията от Теодор Комнин съюзен договор.
Първоначално действията на епирската армия са успешни и тя се вклинява в бойния ред на българите. Това цар Иван Асен ІІ въвежда оставения в резерв конен отряд, който излиза в тил на противника. Теодор Комнин и цялата му войска се предоставят обкръжени, без възможност за оттегляне в която и да е посока.
В резултат на победа към българската държава се присъединяват Източна Тракия с Одрин и Димотика, Беломорието със Сяр, цяла днешна Македония, Далмация и значителни части от Албания. България става първостепенна сила в европейския югоизток, а нейният владетел Иван Асен ІІ започва да се титулува “цар на българи и гърци”.
Възпоменателен надпис върху паметна мраморна колона
Голямата победа на българските войски е ознаменувана с възпоменателен надпис върху паметна мраморна колона, добавяна в църквата Св. Четиридесет мъженици във Велико Търново, който гласи:
„ В лето 6738 [1230], индикт 3, аз, Йоан Асен, в Христа Бога верен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асен, издигнах из основа и с живопис украсих докрай пречестната тази църква в името на светите 40 мъченици, с помощта на които в дванадесетата година от царуването си, в която година се изписваше този храм, излязох на война в Романия [Тракия] и разбих гръцката войска, а самия цар кир Теодор Комнин взех в плен с всичките му боляри. И цялата му земя от Одрин и до Драч превзех, гръцка, още и арбанашка [албанска] и сръбска; а пък градовете, които се намират около Цариград, и самия този град владееха фръзите [латинците], но и те се покоряваха под ръката [скиптъра] на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха дните си [съществуваха], тъй като Бог така заповяда, понеже без Него нито дело, нито слово не се извършва. Нему слава вовеки, амин.
Панагюрското златно съкровище
Най-старото злато в света
Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета
6 септември: Денят на Съединението на България
Моралният кодекс на Българската армия
Ден на Освобождението на България от османско иго
Тервел спасителя на Европа
Никола Вапцаров
Стефан Стамболов
ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ
Цар Калоян – “Ромеоубиеца”
Войвода Стефан Караджа
Второто освобождение (филм)
АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ
Александър Батенберг
Георги С. Раковски
Филип Тотю
Тест “Сръбско-българска война”
Паметникът на “Майка България” в село Гургулят е!