Филип Тотю

Филип Тотю

 

🔴Зад името на Филип Тотю се крие лицето Тотю Тодоров Топалски, роден на 10 април 1830 г. в махала Гърците на с. Вонеща вода, Килифаревско. В историята остават и неговите прозвища Хвърковатия, Неуловия.

🔴Бащата Тодор Станчев Топалски произхожда от известен род на дядо Буро, преселил се в Балкана от Севлиевско. Майката на войводата Иванка Велчева е братова дъщеря на прочутия търновски търговец Велчо Атанасов Джамджията – главен организатор на Велчовата завера от 1835 г. Семейството има пет деца, от които Тотю е най-малкото.

🔴Малкият Тотю още от детските години има буен характер, който запазва до края на живота си. Първоначално Тотю учи в търновското училище към църквата „Св. Богородица”, а след постояване на родителите си става терзийски чирак. Но занаятът не му допада и той се завръща да помага на баща си. Занимава се със животновъдство и е търговец на едър рогат добитък и кози.

🔴През 1849 г. е изпратен заедно с още двама българи по търговски дела в Южна България. На връщане на тримата са нападнати от турски разбойници в прохода Хаинбоаз. Двамата спътници на Тотю са убити, а сесията той е ранен, но успя да се спаси. Тази случка, както и много други насилия на турците над българи, на които младият Тотю става свидетел, поражда у него силна омраза към поробителите. Тотю расте в бурно време. След кърджалийските размирици от края на 18 -началото на 19 в. мощта на Османската империя отслабва. От нея се отделят като самостоятелни държави Черна гора, Сърбия и Гърция. Революционният подем на останалите балкански християнски народи се пренася и върху българите. Българското националноосвободително движение след Кримската война (1853 – 1856) придобива организиран характер. Тотю е един от хората смели дейци на епохата,

🔴През 1851 г. Тотю е наклеветен несправедливо и попада зад решетките на Търновския затвор. Излиза благодарение на застъпничеството на влиятелните търговци, един от които е чорбаджията Стефан Карагьозов.

🔴Като начин да укротят буйния нрав на сина си, родителите на Тотю решават да го оженят през 1853 г. против волята му за дъщерята на един заможен селянин – Минка. Тя му ражда син Тодор, който остава единственото дете на войвода. Това не се отцелява дълго – още на брака от 1854 г. Тотю напуска жена си и решава да се посвети на хайдушкия живот. Тотю става хайдутин в четите на Бойчо войвода, П. Чернев, Ст. Люцканов Попов, Жельо войвода. Води дружина от Стара планина. След търновския затвор попада в сливенския, откъдето през 1863 г. успява да избяга. Установява се в Румъния първоначално в Зимнич, а по-късно в Александрия. За кратко е градинар, но вече под новото име Филип Тотю.

🔴Като хайдутин приема четническата тактика, разработена и провеждана от Георги Раковски. През 1867 е определен според Привременен закон за народните горски чети за 1867-о лето на Раковски за второстепенен войвода. И в съответствие с плана на 15 май 1867 г. начало на чета от около 40 души преминава р. Дунав при Свищов, за да проучи настроенията на българите в страницата. След еднодневно се укрива около града дружината от наблюдаваната по дирите й загубата в гората край с. Върбовка. Забелязана и издадена на властта от ловджии, тя е обкръжена от стотици башибозуци и редовни военни поделения от Търново, Севлиево и Свищов.

🔴Сражението при Върбовка се разиграва от 14 до 20 май 1867 г. След разбиването на четата при с. Върбовка, под прикритието на нощта и с помощта на българи от околните селища (между които и Бачо Киро) оцелелите четници стигат заедно с Филип Тотю връх Юмрукчал (днешен вр. Ботев) в Стара планина. Присъединяват се към четата на Панайот Хитов и с нея се оттеглят в Сърбия. Заедно с тези си действия четата привлича вниманието на европейската общественост върху съдбата на българите.

🔴 През 1868 г. участва във Втора българска легия, под ръководството на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.

🔴 Предвожда доброволческа чета в Сръбско-турската война. Участва и в Руско-турската освободителна война. Четата на Филип Тотю тръгва със знаме в червено, бяло и зелено, подредени низходящо. Това е Първият български триколор (1887 г.). Знамената с триколор са били две и когато е станала раздялата на четниците в Балкана, тези, които са се отделили от четата на Филип Тотю, са поели със второто знаме. На това знаме следите се губят, но триколорът, останал у Тотювата чета, е запазен и до днес.

🔴 Филип Тотю почива в село Две могили на 22 март 1907 г. Погребан е в черковния двор на селото. На погребението му честват съратник Панайот Хитов казва: „Тук почива страшилището на Турската империя“.

ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Кримската война (1853–1856)

Кримската война (1853–1856) Как и защо избухва конфликтът Кримската война (1853–1856) е един от най-значимите конфликти на XIX век, който…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Феодалната разпокъсаност във Второто българско царство

Феодалната разпокъсаност във Второто българско царство Феодалната разпокъсаност във Второто българско царство представлява важен и сложен период от българската история….
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Комунизмът в България (1944–1991)

Комунизмът в България (1944–1991) Хронология, събития и статистика Периодът на комунизма в България, обхващащ годините от 1944 до 1991 г.,…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Политически партии в Третото българско царство

Политически партии в Третото българско царство Политическата система на Третото българско царство се отличава с многопартийност, като през периода 1878–1944…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Третото българско царство

Третото българско царство Възстановяване на българската държавност и национално обединение Третото българско царство започва с подписването на Санстефанския мирен договор…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Кръстоносните походи и връзката им с борбата на българския народ за освобождение

Кръстоносните походи и връзката им с борбата на българския народ за освобождение Кръстоносните походи за освобождение на Балканите и против…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Българските въстания

Българските въстания През петвековното османско владичество българският народ не спира да се бори за своята свобода, предприемайки над 40 въстания…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Второ българско царство

Второ българско царство История, владетели и ключови събития През 1185 година българите, водени от братята Асен и Петър, успяват да…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Първо българско царство

Първо българско царство  История, владетели и ключови моменти Първото българско царство (681 – 1018 г.) е първата значима държавна формация…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Панагюрското златно съкровище

Панагюрското златно съкровище  Панагюрското златно съкровище е едно от най-известните и впечатляващи археологически находища не само в България, но и…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Най-старото злато в света

Най-старото злато в света Най-старото злато в света: Варненският некропол – доказателство за древна цивилизация Златото винаги е символизирало богатство, престиж…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета

Денят на Независимостта на България: Пътят към Свободата и Суверенитета  На 22 септември България отбелязва Деня на Независимостта, важен национален…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

6 септември: Денят на Съединението на България

6 септември: Денят на Съединението на България Съединението между Княжество България и Източна Румелия винаги се отбелязва на 6 септември…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Моралният кодекс на Българската армия

Моралният кодекс на Българската армия Моралният кодекс на Българската армия е основен документ, който установява основните ценности и норми за…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Ден на Освобождението на България от османско иго

Денят на Освобождението на България от османско иго Денят на Освобождението на България от османско иго  3 март  е  националният…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Тервел спасителя на Европа

Тервел спасителя на Европа Тервел спасителя на Европа На 15 август 718 година, благодарение на българския владетел Тервел , арабите свалят…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Никола Вапцаров

Никола Вапцаров Кратка история На 23 юли 1942 г. съставът на Софийския военен съд осужда смъртта на Никола Йонков Вапцаров…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Кабиле

Кабиле Кабиле е най-големият тракийски античен град, чиито останки са оцелели до днес. Местността се намира край Ямбол и в…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

Стефан Стамболов

Стефан Стамболов Стефан Николов Стамболов  е бележит българския държавник и революционер, както и журналист и поет. Апостол на Вътрешната революционна…
Read More
ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ

ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ

ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ ЦАР КОНСТАНТИН "ТИХ" ЦАР КОНСТАНТИН ТИХ, РОДЕН В СКОПИЕ, СЕ ПОДПИСВА "ЦАР И САМОДЪРЖЕЦ НА БЪЛГАРИТЕ Възкачва…
Read More
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"6000","speed":"1000","loop":"true","design":"design-2"}